You are currently viewing XV. Celonárodná včelárska výstava

XV. Celonárodná včelárska výstava

Banská Bystrica, SOŠ Pod Bánošom

V sobotu 14.septembra sa v Banskej Bystrici na Strednej odbornej škole Pod Bánošom konala v poradí XV. Celonárodná včelárska výstava. Hneď pri vstupe ma potešilo, že vrámci vstupného si každý účastník mohol vybrať jednu knihu z odborných včelárskych publikácii. Páči sa mi, že organizátori myslia na vzdelávanie včelárov aj takto prostredníctvom kníh. Výstavu výrazne ovplyvnilo upršané počasie, podpísalo sa to na účasti návštevníkov, nebolo ich málo, ale pominulé roky si pamätám oveľa viac, napriek tomu celý program prebiehal. Na výstave bolo samozrejme mnoho predajcov a výrobcov včelárskych potrieb, človek by tam nakúpil skoro všetko.

Vystavovatelia a predajcovia včelárskych potrieb.

Dlhoročný výrobca včelarskeho príslušenstva priateľ Milan Krokavec so svojími kvalitnými výrobkami.

Bolo aj vyhodnotenie súťaže o najlepšie včelárske produkty za rok 2024, výhercom blahoželáme! Na obrázku vidíte všetky ocenené včelie produkty. Musíme sa pochváliť, získali sme 1. miesto v kategórii medovník. Ďakujeme.

Prebehlo slávnostne ukončenie štúdia absolventov odboru včelár/včelárka. Vidno, že táto stredná odborná škola napreduje, vybavenie dielní je na veľmi vysokej úrovni.  Prišli aj hostia z Maďarska, Poľska a Česka, ktorý nám aj prednášali v prvom bloku prednášok.

Predseda Maďarského zväzu včelárov pán Peter Bross s pánom Jurajom Toporčákom.

Pán Peter Bross, predseda Maďarského zväzu včelárov, ktorý 30 rokov pracuje pre zväz nám porozprával o súčasnom stave včelárstva v Maďarsku. Jedným z hlavných problémom v Maďarsku považujú ekonomiku včelárstva, sú veľmi nízke ceny výkupu a veľmi veľa medu dovážaného zo zahraničia, zatiaľ čo export do zahraničia je nízky. Z ich celkového objemu produkcie medu, predajú ¾ medu na domácom tuzemskom trhu. Vedia vyprodukovať 3 krát viac medu ako pred 25 rokmi. Najväčší podiel importu medu pochádza z Číny, na ktorý sa nevzťahuje minimálne clo, bohužiaľ veľa razy to ani med nieje ako povedal predseda, majú to potvrdené rozbormi daných „medov“. Takýto dovážaný tovar zásadne deformuje trh a cenotvorbu, keďže cena dovážaného medu sa pohybuje okolo 1,40 € za kilo. Iba Čína dováža 60 000 ton medu do Európskej únie. Smernice sú na med prikrátke, poznáme 150 ukazovateľov kvality medu, ale používa sa iba 6 z nich. Export medu z Maďarska brzdí nízka výkupná cena, jednoducho včelári nechcú za takú nízku cenu svoj med predať, čo je samozrejme pochopiteľné. V minulom roku vyviezli 10-ročné minimum iba 15 400 ton. Ekonomická situácia je vážna a zo sveta prichádzajú ďalšie hrozby. V minulom roku 2023 sa tam objali prvé hniezdo sršňa ázijského, ktoré úspešne odstránili. Preventívne rozmiestnili 3000 pascí, zatiaľ ďalší výskyt nebol potvrdený. Pozitívnou správou sú medové raňajky, ktoré začali praktizovať pre deti zo škôl a škôlok. Je na to veľmi pozitívny ohlas, takto si na domácom kvalitnom mede pochutná minimálne 200 000 detí.

Medové raňajky v Maďarsku.

Druhú prednášku sme si vypočuli od pána Jerzy Dematraki, ktorý je paleológ, profesor experimentálnej biológie v Lubline v Poľsku. Odprednášal nám o manažmente včelárstva pri neustálych zmenách klímy a okolia. V Poľsku sa snažia o vzdelávanie, pretože vedia, že zmenu životného prostredia veľmi nevedia ovplyvniť, kdežto včelára áno. Dal do pozornosti, ako sa posledné roky posúvajú ročné obdobia, aké veľké výkyvy počasia zažívame. V jari je obdobie hojnosti a potom príde leto kedy je väčšinou obdobie hladu. Veľkým problémom začínajú byť aj dlhé a teplé jesene, teploty v septembri sú vyššie ako teploty v júni. Preto sa snažia o vzdelávanie včelárov, aby chovali silné včelstvá. Keď včelár nevčelári profesionálne, na základe meniacich sa vedomosti, stáva sa nepriateľom včiel. Nepriateľom včiel sa stáva nekvalifikovaný včelár aj na včelniciach iných včelárov. Ďalej spomenul, že ich trápia podobné problémy ako u nás na Slovenku, čiže pesticídy, klieštik, prešľachtenie včiel, falšovanie vosku…

Pán profesor Jerzy Dematraki.

Riešenie vidí v chove silných včelstiev, vravel nikdy nechoďte do zimy so slabším včelstvom, radšej ho už na jeseň spojte, kľudne aj z troch včelstiev vytvorte jedno silné, budete mať z neho väčší prínos, ako zo slabochov, ktorý prezimujú, ale na jarnej znáške sa len rozbiehajú a prakticky pokiaľ sa dostanú do sily, tak je pomaly aj koniec sezóny. Kdežto silná rodina má jarný rozvoj oveľa rýchlejší, potrebujeme menšie úsilie na vyhrievanie plodu, včely prežijú dlhšie bez toho aby opúšťali úľ v prípade nepriaznivého počasia a napriek tomu sa rozvíjajú. Neúnavné zimné včely prinesú prvý peľ. V konečnom dôsledku budete mať menšie straty a v jary nebudú tak rodiny oslabené. Čiže spájame a uzdravujeme rodiny nie na jar, ale už v jeseni.  Skrz meniacu sa klímu, matky nám dlho plodujú, budúcnosť vidí v klietkovaní matiek na určitú dobu, či už v rámikových klietkach alebo len v malých klietočkách, okrem iného spomenul aj pána profesora Krzystof Olszewski, ktorý je propagátorom klietkovania matiek v Poľsku.

Veľký problém vidí v prešľachtení matiek, ako som už spomínal, čoraz viac kráľovien má na jar aj nejaké defekty, preto na fakulte zvyknú zimovať 20 percent  odložencov z kmeňových rodín, práve preto, aby mali náhradné, záložné matky. Dlhodobé šľachtenie produkuje včely, ktoré sú čoraz slabšie a sú najčastejšie prispôsobené jednému prostrediu. Vezmime si, že u prirodzených včelstvách nie je produkcia medu čo najväčšia, väčšinou sú malé alebo stredne veľké rodiny, majú vysokú rojivosť, sú agresívnejšie, rozbiehavejšie na pláste… Naopak u plemenných včelstvách býva čo najväčšia produkcia medu, sú to silné až veľmi silné rodiny s nízkou rojivosťou, sú mierne, nerozbiehavé, len aká je u nich odolnosť voči chorobám? Preto sa okrem genetických vlastností zameriavajú aj na biologické hodnoty matiek, hlavne aby dobre kládla vajíčka, životaschopnosť, kondíciu a rezistenciu voči varroa destructor. Spomínal, že každoročne sa snažia vymeniť všetky matky.

Účastníci v prednáškovej miestnosti.

V ďalšom programe nasledoval náš domáci pán profesor Ján Kopernický, ktorý nám prednášal a kvalite vosku na Slovensku a vo svete, aké boli výsledky laboratórnych rozborov vosku a jeho vplyv na rozvoj včelstiev. Po ňom nasledoval so svojou prednáškou pán Michal Počuch z Česka, ktorý zase odprednášal o medovicovej znáške, ktorá v tomto roku bola hlavne melocitózna. Poobede ešte nasledoval druhý blok prednášok, ktorý bol zameraný na blížiacu sa hrozbu sršňa ázijského, ktorú zastrešila odborníčka na danú tému Helena Proková – Malisová, ktorá má priame skúsenosti z terénu, keďže toto leto bola aj priamo vo Francúzsku, kde sršeň už je udomácnený. Tieto témy si, ale rozoberieme nabudúce v ďalšom článku. Som rád, že na Slovensku sa konajú takéto akcie, kde sú pozvaný aj hostia zo sveta, jedine takto si urobíme prehľad globálne, aké sú skúsenosti so včelárstvom vo svete. Ďakujem organizátorom, už sa teším na ďalší ročník.

Kamil Jacečko

Kontakt

Sociálne siete

Včelo

© 2024 Ing. Ján Škvara